Volkswagen ‘ in Çin’ deki 49.480 aracını geri çağırdığını bildirildi. Alman otomobil devi Volkswagen, dizel motora sahip olan birçok modelinde usulsüz test yaptığı gerekçesiyle 500 bin aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Kalite Denetleme ve Karantina İdaresi araçların çağrılmasının hız kontrol sistemi ve fren donanımındaki kusurdan kaynaklandığını açıkladı.

Geri çağırma işleminin Temmuz 2012 ile Ağustos 2015 arasında üretilen Beetles ve Volkswagen China tarafından Temmuz 2012 ve Temmuz 2013 yılları arasında ithal edilen Golf modellerini kapsadığı ifade edildi.

BMW de geçen ay Çin’deki 193 bin 611 aracını geri çağırmıştı.

Ayrıca Alman otomotiv devi emisyon değerleri maniple edilen ve hâlâ Almanya’da bulunan 2,4 milyon dizel aracı Ocak ayından itibaren geri çağırmaya başlayacak. Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin (KBA) talebi üzerine geri çağrılacak araçlarda ya yazılım güncellemesi yapılacak ya da araçlara hava filtresi takılacak. VW bu değişiklikten dolayı araçların ne yakıt kullanımında ne de motor gücünden hiçbir şey kaybetmeyeceğinin sözünü veriyor. Bir yıl içinde tüm araçların istenilen seviyeye gelmesi bekleniyor.

Sadece yazılım güncellenmesi gereken 1,2 ve 2,0 litrelik EA 189 tipi dizel motorlu araçların yarım saatlik bir süre içinde araç sahiplerine teslim edileceği belirtildi. Bir şirket yetkilisi 1,6 dizel motorlu araçların biraz farklı olduğunu, bu araçlarda hava akımının değişmesi için ek bir plastik parça takılması gerektiğini kaydetti.

YORUM YOK

CEVAP VER