Ülker firması, dev şirket içerisinde operasyona başladı. Belirli markaları tek tek devretme yolunda strateji ilerleten şirket, ilk olarak 130 milyon euro cirolu Delacre için Ferrero ile anlaştı.

 

 

United Biscuit’i 3 milyar dolara satın alan Ülker, dev şirket içersinde operasyona başladı. Belirli markaları tek tek devretme yolunda strateji ilerleten şirket, ilk ismim olarak 130 milyon euro cirolu Delacre amacıyla Ferrero ile el sıkıştı. Fransız Rekabet Kurulu’na dün başvuran ikilinin Aralık ayında satışı bitirmesi bekleniyor.

2012’de Manisa’da yaptığı 115 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye gelecek İtalyan çikolata yapımcısı Ferrero’nun Bölge Başkanı Renato Danna, “İtalya’da Ferrero ne ise Türkiye’de de Ülker o demek. Ülker’i geçemeyeceğimizi biliyoruz. Ülker ile ortak iş gerçekleştirmeyi istiyoruz” demişti.

Aradan 4 sene geçti ve bu kez Yıldız Holding ile Ferrero arasında “Nutella” söylentileri dolaştı.

Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ferrero’ya ait Nutella’yı alacağına yönelik söylemlere sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile cevap verdi : “Ferrero ailesi tanıdığım değerli meslektaşım. Ülkemizde yapımcı ve ihracatçı. Bazı basında çıkan Nutella haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” yanıtını verdi.

70 senelik tarihinde ilk kez bisküvi üretecek

4 senedir beklenilen Ferrero-Ülker arasında doğacak ilişkinin dün Fransa’da esasları atıldı. 70 senelik tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanan Ferrero, Yıldız Holding vasıtasıyla “çikolatacı” unvanına bisküviyi de eklemeye hazırlanıyor.

Önce konuyu sonrasında neticesi anlatmakta yarar var. 2014 senesinde Yıldız Holding, Türk ekonomi tarihi amacıyla de mühim bir dönüm noktası olan İngiltere odaklı United Biscuits’i 3 milyar dolara satın aldı. Bu global satın alma çok mühim bir tesir yarattı. 186 senelik bir geçmişi olan İngiliz şirketin şemsiyesi altında onlarca marka bulunuyor. Bu markalar arasında en ilgi çekeni ise Belçika konumlu Delacre.

İki fabrikada 120 milyon euronun üstünde satış yapıyor

1891’de kurulan Grand-Bigard odaklı bisküvi yapımcısı Delacre, 120-130 milyon euro ciro yapan köklü markaları bulunuyor. İki üretim kısmı tespit edilen Delacre’nin bir fabrikası Belçika’da, öteki ise Fransa’da.

Yıldız Holding ile masaya oturan Ferrero, satış prosedürünin tamamlanması amacıyla de lüzumlu resmi onaylara başladı. En mühim ismim ise Fransız Rekabet Kurumu yani Autorite de la Comcurrence. Ferrero Ailesi, bu prosedürü İtalya’da kurulu olan ve tamamiyle aileye ait GMBF Investments S.a.r.l. isimli şirket kanalıyla yapıyor.

Kurum lüzumlu prosedürün yapılması amacıyla 2 Kasım’da işlemlere başladı. Resmi onayların sonrasında Ülker-Ferrero aileleri arasındaki uyuşma tamamlanacak. Söz hususu bu prosedürün ise Aralık ayının ilk haftasında duyurulması hedefleniyor.

9.5 milyar euro cirosu, 33 bin personeli var

Türkiye’deki varlığını sağlamlaştırmak isteyen Ferrero’nun Manisa’daki yatırımı 2014’te mühim bir alana kaydı. Ferrero, dünyanın en büyük fındık yapımcıları arasında gösterilen Türk şirketi Oltan Gıda’yı alarak 70 senelik tarihindeki en mühim işlemlerden birini gerçekleştirdi. Dünyanın 3’üncü büyük çikolata yapımcısı olan Ferrero’nun 9.5 milyar euroluk bir cirosu var. 33 binden çok şahsa istihdam gerçekleştiren İtalyan şirketin karı ise 900 milyon euro seviyesinde. Nutella ile tanınmış Ferrero’nun marka şemsiyesi altında Kinder, Raff aello, Tic Tac, Mon Cheri, Ferrero Rocher gibi küresel pazarının öncüleri de var. Gelelim bu satışın bedeli hususuna. Resmi olarak belirtiler bir rakam yok fakat Delacre’nin cirosuyla eş değer olabileceği, 120 milyon euro seviyesinde bir tutarın Ülker’e ödeneceği ön görü ediliyor.

YORUM YOK

CEVAP VER