Geçtiğimiz Yıl Dünyanın en değerli markalarını sizin için inceledik.

    Geçtiğimiz Yıl Dünyanın en değerli 100 markası arasından  ilk 20 markayı sizin için inceledik.  Yaptığımız incelemeden sonra çok önemli bilgilere ulaştık. En değerli 20 firmanın 9 tanesi teknoloji alanında hizmet veriyor. Ve bu teknoloji firmalarının sadece bir tanesi Amerika Birleşik devletlerine ait değil. Bu firma da Samsung firmasıdır. Amazon ise dünya ticaretine yine teknoloji alanında Amerika’dan damga vurmuştur.

      Almanya ilk 20’ye iki otomobil firmasını  sokmayı başarmıştır.  Samsung firması ise Kore’ye ait. Toyota 6. sırada yer alarak  Japonların yüzakı olmuştur.  Fransa’nın ise 19. sırada Lüks tüketim eşya dalında etkin bir firması bulunmaktadır.

      Çalışanlar konusu da incelediğimiz  hususlar arasında idi. 1976 yılında kurulan Apple firmasının 105.000 çalışanı varken 1998 yılında kurulan Google’un çalışan sayısı 1000’i geçmemektedir. En değerli ilk 100 firma arasında herhangi bir Türk firması da bulunmamaktadır.

İncelememiz  arasında en dikkat çeken yön ise teknoloji firmalarının tartışılmaz üstünlüğü olmuştur. Apple, Google ve Facebook en çok göze batan firmalar oldu. Bu yıl ise Google firması atak yapıp en zirveye yerleşti. Neredeyse bir masa ve bir sandalye ile kurulan ve çok genç yaştaki insanların kurduğu ve yeni kurulmuş olan bu firmalar dünyanın en büyük firmaları haline gelmişlerdir.  Bundan 10-15 sene önce ismini duyurmuş olan enerji firmaları ise bu firmaların yanında gerçekten çok sönük kalmışlardır. Bu arada dünya genelinde Amerikan markalarının ve firmalarının büyük ağırlığı bulunmaktadır.

Geçtiğimiz Yıl Dünya’nın ilk 20 firmasının sıralaması şu şekilde :

1-Apple

2-Google

3-Microsoft

4-Coca-Cola

5-Facebook

6-Toyota

7-IBM

8- Walt Disney

9-McDonald’s

10- General Electric

11-Samsung

12-Amazon

13- AT & T   Telekomünikasyon

14-BMW  Group

15-Cisco System

16-Oracle

17-İntel

18-Nike

19-Louis Vuittop

20-Mercedes

     2017 yılında dünyaların en değerli markalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Duyuru :  1.     Ünlü ekonomistlerin son mesajlarını Twitter’dan canlı olarak izlemek için sitemizin USTA HESAPLAR  menüsünü ziyaret edebilirsiniz.

                2.   Hisse senetleri içeren borsa forum açıldı. Buradan üye olup paylaşımlara başlayabilirsiniz. Bilgi temiz ortamlarda paylaşılır.

YORUM YOK

CEVAP VER