Ev / Gündem / Döviz / Merkez Bankası’dan Dolara Müdahaleye Eleştiri

Merkez Bankası’dan Dolara Müdahaleye Eleştiri

Merkez Bankası’nın dolara müdahalesini en etkili isim eleştirdi . Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi Merkez Bankası’nın döviz satarak dolara müdahale etmesini yanlış bulduğunu söyledi .

 

          Merkez Bankası’ndan dolara müdahale! Merkez Bankası piyasaya 1,5 milyar dolar ek kaynak sağladı.

Zeybekçi yaptığı açıklamada faiz artışının ekonomiye kalıcı zarar verebileceğini belirtti. Türkiye’de  iş yapan şirketlere yönelik yaptığı açıklamasında TL kazancı olan şirketlerin borçlanma konusunda daha dikkatli davranmasını istedi. Özellikle bu şirketlerin yaptıkları işlerde borç alırken TL cinsinden borç almasını önerdi. Oluşabilecek bir darlanmada şirketlerin kendilerini emniyete almaları gerektiğini belirtti. Türkiye Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin istenmediğini belirten Zeybekçi bu konuda dış güçlere de atıf yapmış oldu. Ayrıca Rusya’nın da ilişkileri düzeltme yolunda çok pasif davrandığını belirtti.

Yazar Murat KARA

Aileden ekonomist . İktisat mezunu. Halen özel bir şirkette çalışmaktayım. Ekonomi, hayat kadar acı ve gerçek olan bir oyunudur. Kurallarına göre oynayan rahat eder. Ancak oyun bozanlar her zamanlar olacaktır. Bu da onun bir cilvesi... Murat KARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir