Ev / Gündem / Analiz / Moody’s den Türk Bankaları İçin Risk İçerikli Rapor

Moody’s den Türk Bankaları İçin Risk İçerikli Rapor

  Derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankacılık sektöründe kârlılığın takibe düşen kredilerdeki artış nedeniyle bu yıl zayıflayacağını öngördü.

               Moody’s raporunda, banka kârlarında ciddi düşüş beklendiği ifade ediliyor.

Kuruluş ayrıca bankaların varlık kalitesinin de kötüleşeceğini öngörüyor ve buna gerekçe olarak dört neden sıralıyor:

  • Yüksek seyreden enflasyon
  • TL’de değer kaybı
  • Yatırım ortamındaki genel olumsuz görünüm
  • Jeopolitik gelişmeler ve güvenlik sorunları

Yıl sonunda brüt takipteki alacakların toplam kredilere oranının % 4’e ulaşacağını öngören Moody’s, Türk bankalarının artan ödenemeyen krediler için daha fazla karşılık ayırması gerekeceğini ifade ediyor. Raporda, “Bu bankalar için kredi negatif unsur… Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) aralık ayında 1.64 arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon 8.53 ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 5’lik enflasyon hedefinin üzerinde yükseldi” ifadeleri kullanıldı.

Rapora ilk tepki twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi başdanışmanlarından Bülent Gedikli’ den  geldi ve “Moody’s yine olumsuz kahinlik yapmıs ancak Türkiye ekonomisi ve bankaların gerçekliğiyle uyuşmuyor!” dedi.

Gedikli,  “Bankalara kredileri geri çağırın, zor duruma sokun esnafı, sanayiciyi mi demek istiyorlar? Bankalarımız milli seferberlikte böyle birşey yapmaz” yorumunu yaptı.

Moody’s’in Türkiye için ülke notu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında, Ba1 seviyesinde. Notun görünümü ise durağan.

Yazar Sefa ARIKAN

Hayat çizginiz inişli çıkışlıdır. Aslında gideceğiniz yön geldiğiniz kanaldan görülebilir. Borsa ve Forex konusu bitmeyen bir öğrenme sürecidir. Önemli olan ne mi? Zaman geçirmeden mutluluğu yakalamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir