Ev / Gündem / Analiz / Altın, Dolar ve Petrolde Neler Oluyor?

Altın, Dolar ve Petrolde Neler Oluyor?

 

DDDD

 

Küresel piyasalarda Noel tatili nedeniyle düşük işlem hacmi devam etse de ABD tarafından son dönemde gelen verilerin beklentileri karşılaması sonrası Dolar varlıkları değer kazanıyor. Dolar/TL’nin kritik direnç noktalarına doğru ulaştığını görüyoruz.Dün Rusya-ABD gerginliği sonrası altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşti. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma anlaşmaları sonrası değer kazanmaya başlayan petrol fiyatları, yükselişlerine FED faiz artışı ile ara verse de İran ve Suudi Arabistan petrol bakanlarının önceki hafta yaptıkları açıklamalar sonrası petrol fiyatların güçlü seyrini koruyor.

ABD 10 yıllıkları hafta içerisinde %2.57 seviyelerine kadar yükseldikten sonra %2.48 seviyelerine kadar geriledi. New York borsası günü kayıplarla tamamladı. S&P500 %0.84, Dow Jones %0.56 düşüşle kapandı.

Faiz artırım beklentisinin  sürekli canlı tutulması ve yurtiçi piayasalardakirisklerin varlığıyla Türk Lirası üzerinde negatif baskı söz konusuydu. FED’in 2017 yılına 3 faiz artırım öngörüsüyle girmesi ve petrol fiyatlarında istikrarın sağlanacağına yönelik iyimserliğin varlığı bu görünümü destekler nitelikte olmaya devam ediyor. Kurda, 3.50 seviyesinin üzerinde kalınması yükselen kanalın güncelliğini koruyacaktır. Genel görüntü olumsuz haberlerin varlığı 3.55 – 3.60 bandını gündeme taşıyor.

ALTIN ,Değerli metaller tarafında geçtiğimiz gün görülen 1150 seviyesine doğru yukarı yönlü eğilim bugün de kendini hissettiriyor. 20 Ocak’ta Trump Başkanlık koltuğuna oturacak. Hem FED’in sıkılaştırıcı para politikası açısından şahin tavır sergileyeceği hem de Trump’ın enflasyon ve büyümeyi destekler nitelikte adımlar atacağının beklentisiyle yeni yılda işlem hacimlerinin artmasıyla birlikte altında aşağı yönlü eğilimin güncelliğini koruyacağını düşünüyoruz. Bugünlerde görülen yukarı yönlü eğilimin 1190 seviyesi altında kalındığı müddetçe tepki mahiyetinde kalacağı düşünülebilir.

PETROL, Küresel arz fazlası nedeniyle petrol fiyatlarındaki gerilemenin ardından sağlanan  OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma anlaşmaları sonrası değer kazanmaya başlayan petrol fiyatları Viyana’daki anlaşma fiyatlara olumlu yansıyor. Ancak bu anlaşmanın uygulanmasına yönelik belirsizliklerin var olması ve aynı zamanda tatil öncesi hacimsizlik nedeniyle yükseliş eğilimi sınırlı kalıyor. Genel görünümde değer kazanımlarının devam edebilmesi için 55.70 seviyesinin üzerinde kalınması gerekiyor. Bu eğilim karşısında 57.15 – 57.65 bandı izlenebilir. Ancak yükselişin ardından olası geri çekilme eğilimine karşı 56.40 desteği güncelliğini koruyacaktır

Yazar Sefa ARIKAN

Hayat çizginiz inişli çıkışlıdır. Aslında gideceğiniz yön geldiğiniz kanaldan görülebilir. Borsa ve Forex konusu bitmeyen bir öğrenme sürecidir. Önemli olan ne mi? Zaman geçirmeden mutluluğu yakalamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir