Ev / Gündem / Analiz / Neol Işığında Ekonomik Gündem

Neol Işığında Ekonomik Gündem

 

gold

 

Global piyasaların Noel tatil olması nedeniyle bugün ürünler işleme açıldı. İşlem hacmi bakımında da pek hareketli geçmesi beklenmeyen bir haftaya giriş yapıyoruz. Önümüzdekiyılbaşı tatili arası olması ve veri hareketinin pek önemli düzeyde olmaması yıl sonu olduğundan hesapların kapanışa odaklanması bundaki piyasa hareketsizliğinin en önemli faktörler olacak. Piyasalarda oynaklık yeniden yeni yılın ilk haftası itibariyle artmaya başlayabilir.

İtalya da yaşanan bankacılık sorunlarının bir miktar çözülmesiyle birlikte Euro varlıklarında yükselişler görsek de kalıcı olmadı. Hafta boyunca Avrupa Bölgesi’nde önemli veri akışının yer almadığını görüyoruz.

ABD tarafında ise konut ve PMI rakamları takip edilecek.

Japonya Merkez Bankası başkanı Kuroda’nın konuşmaları ön plana çıktı

USD/TL de piyasaların kapalı olması ve hacimlerin düşük olması kurda yatay trendin devam etmesine neden oluyor. Yükselişlerde 3.5190 ve 3.5330 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde 3.50 ve 3.4850 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın tarafına baktığımızda ; FED faiz artışı sonrası Dolar küresel çapta güçlü seyrini koruyor, şuan da  tepki alımlarıyla 1140 desteğine dayanmış durumda ancak Madencilik hisselerinin zayıflığı , Fiili altın alımlarını  düşük olması bu yükselişlerin desteklenmediği anlamına geldiği için yön hala aşağıda olduğunu söyleyebiliriz. Geri çekilmelerde 1132 ve 1125 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol ; OPEC üyelerinin anlaşmalarına yönelik iyimserlik fiyatlanmaya devam ediyor. 51.90 seviyesinin üzerinde kalınmaya devam edilmesi halinde bu eğilim güncel kalmaya devam edecek. Özellikle 54.05 seviyesi üzerinde kalınması önemli. Petrolün değer kazanımlarına devam etmesi halinde 56.60 direnci takip edilebilir.

Yazar Sefa ARIKAN

Hayat çizginiz inişli çıkışlıdır. Aslında gideceğiniz yön geldiğiniz kanaldan görülebilir. Borsa ve Forex konusu bitmeyen bir öğrenme sürecidir. Önemli olan ne mi? Zaman geçirmeden mutluluğu yakalamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir