Ev / Gündem / Analiz / Fed Yılı Dolar Yılı

Fed Yılı Dolar Yılı

fed

             Fed kararları başta Altın olmak üzere tüm emtia fiyatlarının üzerinde  baskı oluşumuna sebep oldu. Yılın son günlerinde de bunun devam edeceği vurgulanan hususlardan. ABD tahvil faizleri yükseldi, fiyatları düştü. Başta petrol bütün emtia fiyatları geriledi

             2016 yılının son Fed toplantı tutanakları sonucu tüm pariteler üzerinde  yoğun baskı gelişmekte olan ülkelerden yoğun para çıkışı riskini oluştururken Trump riskine ek olarak Faiz riski de devreye giriyor.Yani Gelişmekte olan ülkeler için  Fed den sonra birde Trump riski doğdu. Özellikle Euro bölgesinden gelecek PMİ verileri dikkatle izlenecek. Ancak faizin üç kez daha yükseltilerek 2017 sonu itibariyle FED faizinin 0.75 puan daha yukarıda olmasının hedeflendiğini gösteriyor. Bu yılın son ayında kesinleştirilen hususlardan. Yani 2017 yılındaki  üç faiz yükselme adımı takip edilecek.

         Usd/TL görünümü Teknik göstergeler açısından özellikle 3.5700/3.5900 dirençleri gözlemlenecek noktalar. Bu 2017 yılındaki doların seyri için önemli bir viraj.

Yazar Sefa ARIKAN

Hayat çizginiz inişli çıkışlıdır. Aslında gideceğiniz yön geldiğiniz kanaldan görülebilir. Borsa ve Forex konusu bitmeyen bir öğrenme sürecidir. Önemli olan ne mi? Zaman geçirmeden mutluluğu yakalamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir