Fed kararları başta Altın olmak üzere tüm emtia fiyatlarının üzerinde  baskı oluşumuna sebep oldu. Yılın son günlerinde de bunun devam edeceği vurgulanan hususlardan. ABD tahvil faizleri yükseldi, fiyatları düştü. Başta petrol bütün emtia fiyatları geriledi

             2016 yılının son Fed toplantı tutanakları sonucu tüm pariteler üzerinde  yoğun baskı gelişmekte olan ülkelerden yoğun para çıkışı riskini oluştururken Trump riskine ek olarak Faiz riski de devreye giriyor.Yani Gelişmekte olan ülkeler için  Fed den sonra birde Trump riski doğdu. Özellikle Euro bölgesinden gelecek PMİ verileri dikkatle izlenecek. Ancak faizin üç kez daha yükseltilerek 2017 sonu itibariyle FED faizinin 0.75 puan daha yukarıda olmasının hedeflendiğini gösteriyor. Bu yılın son ayında kesinleştirilen hususlardan. Yani 2017 yılındaki  üç faiz yükselme adımı takip edilecek.

         Usd/TL görünümü Teknik göstergeler açısından özellikle 3.5700/3.5900 dirençleri gözlemlenecek noktalar. Bu 2017 yılındaki doların seyri için önemli bir viraj.

Paylaş
Önceki İçerikMerkezden üç Yıl Sonra Yeni Bir Tutum
Sonraki İçerikMum Çubukları
Ekonomik sentezler karanlık yıldızları tarif etmek gibidir. Nerede olduğunu ve ne zaman olacağını bilmek mümkün değildir. Bilgiyi aktarmak bize düşer ancak onu kullanmak tamamen sizin kararınız olacaktır ve sorumluluk size aittir.

YORUM YOK

CEVAP VER