Ekonomi Piyasaları FED FOMC Toplantısı ve FED Başkanı Yellen’ın kritik açıklamalarının olduğu yoğun bir haftayı geride bıraktı.

FED Toplantısında beklenildiği gibi  politika faizini 25 baz puan artırarak  0,75 seviyesine yükseltti. Ayrıca toplantıda alınan en önemli karar  ise FED’in 2017 yılı faiz artırım beklentilerini 2’den 3’e yükseltmesi oldu.  FED Başkanı Yellen Enflasyon seviyesinin 2%’ye doğru yöneldiğini ve önümüzdeki birkaç yıl içinde hedeflerine ulaşacaklarını belirtti. FED kararı sonrası piyasalarda dolar lehine bir fiyatlama oluşurken, ABD’de Tahvil faizlerinde ve Hisse Senedi piyasasında rekor seviyeler test edildi.

Önceki Haftanın bir diğer önemli Merkez Bankası kararı İngiltere’den geldi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Faizlerde ve varlık alım programında beklentiler dahilinde değişikliğe gitmeyerek, faiz oranını 0.25% ve varlık alım programını ise 435 milyar sterlin seviyesinde sabit bıraktı. USD/GBP paritesi 1.24 seviyelerine kadar gerileme kaydetti. Asya tarafında Avustralya Merkez Bankası beklentiler dâhilinde politika faizini 1.50% olarak sabit bıraktı.Japonya tarafında açıklanan verilerde ise; Japonya 3.Çeyrek Ekonomik Büyüme çeyreklik bazda beklenti ve bir önceki seviyeden düşük 0.3% olarak açıklandı.

Yurt içi piyasalarda hafta boyunca küresel ekonomideki gelişmeler ile içerideki siyasi ve jeopolitik riskler fiyatlamalarda etkili oldu. FED FOMC faiz artışı kararı sonrası 3.54 seviyesini test eden DolarTL, tekrardan 3.50 seviyelerine geriledi. BIST100 Endeksi ise  77bin590 puandan haftayı tamamladı. Ancak önümüzdeki haftalara bakıldığında Fed’in faiz artırımı,  doların tüm dünyada güçlenmesi ve TL’de yaşanan değer kaybıyla Merkez Bankası’nın geçen ay başladığı faiz artışlarına bu ay da devam edebileceği belirtiliyor. Teknik seviyelere baktığımızda ise 3.4990 seviyelerinde olan parite için yukarıda direnç olarak 3.5250 ve kırılması durumunda 3.5590 seviyelerini takip ediyor olacağız, aşağıda destek olarak ise 3.4780 ve kırılması durumunda 3.4380 seviyeleri ele alınabilir.

Genel olarak bakıldığı zaman Fed’in aldığı faiz kararından sonra küresel piyasalar 2016 defterini büyük ölçüde kapattı diyebiliriz. Noel ve yılbaşı tatilinden önceki kısıtlı işlem günlerinde çok fazla bir rasyonalite göremeyebiliriz.

Bugünün öne çıkan verileri Amerika tarafında ABD Aralık Markit Hizmet/Bileşik PMI verileri ve FED Başkanı Yellen Konuşması Euro Bölgesi’nde Almanya Aralık IFO İş Dünyası Güveni/Beklenti Endeksi ile ABD’de takip edilecektir.

Paylaş
Önceki İçerikMum Çubukları
Sonraki İçerikMehmet Şimşek Ekonomi İçin Konuştu
Ekonomik sentezler karanlık yıldızları tarif etmek gibidir. Nerede olduğunu ve ne zaman olacağını bilmek mümkün değildir. Bilgiyi aktarmak bize düşer ancak onu kullanmak tamamen sizin kararınız olacaktır ve sorumluluk size aittir.

YORUM YOK

CEVAP VER